تبلیغات
پایگاه چهارده معصوم - تقاضاى ربیعه از رسول خدا صلى الله علیه و آله‏

پایگاه چهارده معصوم

تقاضاى ربیعه از رسول خدا صلى الله علیه و آله‏

تقاضاى ربیعه از رسول خدا صلى الله علیه و آله‏

راوندى در كتاب با عظمت «الدّعوات» نقل مى‏كند:

«ربیعة بن كعب از یاران پیغمبر صلى الله علیه و آله مى‏گوید: یك روز خدمت رسول خدا صلى الله علیه و آله رفتم. حضرت فرمودند: ربیعه! هفت سال است كه دارى به من خدمت مى‏كنى. در كارها به تو مراجعه مى‏كنم و تو برایم انجام مى‏دهى. به خاطر این زحماتى كه كشیدى و خدمتى كه به من كردى، حاجتى نمى‏خواهى؟ دیدم پیغمبر صلى الله علیه و آله این گونه فرمود، گفتم: یا رسول اللّه! به من مهلت مى‏دهى كه بعد به شما بگویم؟

فرمودند: بله.

ربیعه مى‏گوید: فرداى آن روز به خدمت پیغمبر صلى الله علیه و آله رفتم، تنها بود. گفتم: آقا! حاجتم را بگویم؟ فرمودند: بگو. گفت: از پروردگار بخواه كه من را با شما شانه به‏ شانه هم وارد بهشت كند.

آفرین به همت بلند. فرمود: كسى یادت داده است؟ گفتم: نه. فرمود: این حاجت را از كجا آوردى؟ گفت: دیروز كه از اینجا رفتم، فكر كردم از شما یك ثروت فراوان بخواهم كه به خدا بگویى به من بدهد، دیدم ثروت در معرض نابودى است.

چه فایده‏اى دارد؟ الآن كسانى كه یك میلیارد و دو میلیارد ثروت دارند، استفاده هم نمى‏كنند، این اسكناس‏ها با كاغذ روزنامه‏هایى كه دور مى‏اندازیم چه فرقى مى‏كند؟

گفتم: به شما بگویم كه براى من طول عمر بخواهید. باز دیدم كه آخرش باید بمیرم، چه فایده‏اى دارد؟ گفتم: پس به شما بگویم كه از خدا بخواهید تا در قیامت مرا شانه به شانه شما وارد بهشت كند.

رسول خدا صلى الله علیه و آله سرشان را ساعتى پایین انداختند، بعد سر برداشتند و فرمودند:

این حاجت تو را از خدا مى‏خواهم، ولى تو كه هفت سال به من خدمت كردى، یك كمك دیگر هم به من بده! گفتم: چه كار كنم؟ فرمودند: با قدم طاعت و سجده فراوان مرا كمك كن! تا در قیامت بتوانى با من بیایى.

گر قدمت هست چو مردان برو

ور عملت نیست، چو سعدى بنال

عمر خود را در چه پایان برده‏اى؟

قوت و قوّت در چه فانى كرده‏اى؟

وهر دیده كجا فرسوده‏اى؟

پنج حسّ را در كجا پالوده‏اى؟

چشم و هوش و گوش و گوهرهاى عرش‏

خرج كردى، چه خریدى تو ز فرش؟ «3»

سرمایه‏هاى خدا داده را كجا بردى؟ پاى چه كسى خرج كردى؟ در چه مسیرى هزینه كردى؟ و از این همه خرج كردن‏ها، چه چیزى بدست آورده‏اى؟ حالا كه مهلت به تو داده‏اند كه ماه مبارك رمضان را درك كنى و وارد این فضاى مبارك شوى، بیا با قدم طاعت و عبادت به جانب محبوب حركت كن. هرگز نگو: پیر شده‏ام، دیر شده، قبولم نمى‏كنند.

http://www.erfan.ir//article/article.php?id=47866

کوچکترین قرآن دنیا در مانه و سملقان رونمایی شد

کوچکترین قرآن دنیا در نمایشگاه بزرگ کتاب در شهرستان مانه و سملقان رونمایی شد.

به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا ـ به نقل از روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مانه و سلمقان، «اسماعیل مقدس»، رئیس این اداره گفت: این قرآن به لحاظ حجم وابعاد کوچکترین قرآن چاپی دنیا است.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مانه و سلمقان، افزود: این قرآن با مشخصات 2/1 در 5/1 سانتی متر و دارای 365 صفحه و جلد چرمی با طراحی خاص محصول سال 2010 کشور مصر است که توسط انتشارات دارالعلم لبنان از کشور مصر وارد کشور ما شده است.

وی با بیان اینکه مراسم رونمایی از ریزترین نوشته دنیا در نمایشگاه بزرگ کتاب در شهرستان مانه و سملقان انجام شد افزود: ریزترین نوشته دنیا بر روی دانه برنج شامل سوره مبارکه توحید است که در نوع خود منحصر به فرد و بی نظیر است که این اثر فاخر و گرانبها با چشمان مسلح قابل رویت نبوده و باید از میکروسکوپ برای مشاهده آن استفاده کرد.

http://www.erfan.ir//article/article.php?id=47877[ یکشنبه 21 اسفند 1390 ] [ 06:32 ب.ظ ] [ م افشار ] [ نظرات() ]