تبلیغات
پایگاه چهارده معصوم - سال نود و یک : سال تولید ملی

پایگاه چهارده معصوم

سال نود و یک : سال تولید ملی

بالاخره سال هم تحویل شد و دهه و سال جدید آغاز. بالاخره بهار جای خود را از زمستان پس گرفت و به دنیای ما پای گذاشت. سال نود مانند برق و باد گذشت و سال نود و یک آمد. ما هم خیلی زود برای آن کلی آرزو کردیم. آن چیزی هم که در انتظار فهمیدنش بودیم هم که مشخص شد. نام سال نود و یک : سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی.

شاید همه ی ما در ابتدای امر، تصور می کردیم که سال نود و یک یک سال متفاوت با یک نام متفاوت است. شاید خیلی از ما در لحظات بعد از سال منتظر یک نام جنجالی برای سال نو بودیم. من که به شخصه حالت های مختلف چهره ها را پس از این که شنیدند مقام معظم رهبری برای این سال هم یک نام در حوزه ی اقتصاد تعیین می کند دیدم. انگار کسی انتظار چنین اتفاقی را نداشت.

کسی چه می داند؛ شاید با وضعیت ملتهبی که اخیرا در منطقه به وجود آمده بود، انتظار داشتیم یک اسم حماسی برای سال انتخاب شود.

اما این واقعه، همه ی ما را به تامل نیز واداشت. تامل در باره ی این که چه چیزی دوره دو ساله ی اخیر را این قدر از لحاظ اقتصادی پر اهمیت می سازد که موجب می شود برنامه و استراتژی کلی هر دو سال، موضوعیتی اقتصادی پیدا کند. تامل درباره ی این سوال که براستی آیا ملت ما وارد مرحله ی جدیدی شده است؟

وقتی به وضعیت خود در دنیا نگاه می کنیم، در می یابیم که استراتژی اصلی ما باید در حوزه ی جنگ و مقابله در برابر حملات سخت جهان غرب باشد. اما آیا این مقابله حتما باید به شکل مستقیم، جنگ سخت و یا حتی فقط در حوزه ی فرهنگی باشد.

قطعا این طور نیست؛ قطعا میدان جنگ، فقط در دین و مذهب و فرهنگ نیست. هرچند که این حوزه ها خیلی مهم و شاید حتی بتوان گفت حساس ترین قسمت های جنگ هستند. اما فراموش نکنیم که اقتصاد هم چیز کمی نیست. یادمان نرود که خیلی از فرهنگ ها با اقتصاد بود که در جهان انتشار یافتند و رنگ دنیا را تغییر دادند. آیا واقعا اقتصاد آن قدر مهم نیست که به خاطر آن جهاد کنیم؟

حقیقتا امروز برای این که بتوانی یک ابرقدرت شوی و فرهنگت را انتشار دهی، اول باید یک اقتصاد قوی داشته باشی. به علاوه این که یک اقتصاد قوی که در آن خبری از تورم بیش از حد و بی کاری و پول شویی و ... کلی از مشکلات فکری و در پی آن مشکلات فرهنگی را از بین می برد و خودباوری ملی را افزایش می دهد. یک اقتصاد قوی می تواند یک دنیا استعداد نهفته را پیدا کند و به کار بیاورد. یک دنیا استعداد خفته که بیدار می شوند!

پس اگر این طوری به مسئله ی جهان اقتصادی و پس از آن مقوله ی «تولید ملی» نگاه کنیم، در میابیم که این ها همه ی می توانند پله های یک سکو باشند. این ها همه می توانند مراحل یک نبرد باشند.

یادمان نرود ما هر جا که باشیم، به هرگونه ای، هر طور که بتوانیم، در هر حوزه ای، تکلیفی بر دوش داریم و جزئی از یک نبرد هستیم. نبردی که شاید در اقتصاد شروع شود ... و در آرماگدون به پایان برسد ... !
[ پنجشنبه 3 فروردین 1391 ] [ 04:52 ب.ظ ] [ م افشار ] [ نظرات() ]